Yemen açıklarında iki gemiye saldırı, Husilerden açıklama

Kızıldeniz’in güneyinde bir gemiye insansız hava aracıyla saldırı düzenlendiği açıklandı. İran destekli Husilerin gerçekleştirdiği düşünülen saldırı, Yemen’in Hudeyde Limanı’nın batısında yaşandı. Saldırı sonucunda geminin camlarında ‘hafif hasar’ yaşandığı belirtildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları kurumu, küçük bir geminin saldırı öncesinde geminin yakınlarında olduğu bilgisini paylaştı.

AP’nin aktardığına göre, özel güvenlik şirketi Ambrey, geminin Barbados bandıralı, Birleşik Krallık’a ait bir kargo gemisi olduğunu açıkladı. Gemiye yönelik saldırıda gemideki kimsenin yaralanmadığı, geminin saldırıda ‘hafif hasar’ gördüğü belirtildi.

YEMEN AÇIKLARINDA İKİNCİ SALDIRI: ‘YARALANMA YA DA HASAR YAŞANMADI’

Bu saldırının ardından ikinci bir geminin daha Yemen’in güneyindeki Aden kenti açıklarında saldırıya uğradığı açıklandı. Ambrey, bu geminin de Marshall Adaları bandıralı, Yunanistan’a ait bir gemi olduğunu bildirdi. Geminin Hindistan’a gittiği belirtildi. Ambrey, geminin sancak tarafının 50 metre açıklarında bir patlama yaşandığını rapor ettiği bilgisini paylaştı. Saldırıda yaralanma ya da hasar yaşanmadığı ifade edildi.

‘GEMİ, SİNGAPUR’A DOĞRU SEYRİNİ SÜRDÜRÜYOR’

Sonrasında Husilerin askeri sözcüsü Yahya Saree, bir açıklama yaparak, Husilerin iki ayrı gemiye saldırı düzenlediğini duyurdu. Kızıldeniz’de gerçekleştirildiği ifade edilen saldırıların ABD ve İngiliz gemilerini hedef aldığı açıklandı. Husilerin saldırı düzenlediğini söylediği gemilerden Morning Tide ile ilgili bilgiler, Ambrey’nin yaptığı açıklamayla örtüştü. Gemi takip verileri de bu geminin saldırı sırasında Kızıldeniz’de olduğunu doğruladı.

Morning Tide’ın sahibi Furadino Shipping şirketi, AP’ye yaptığı açıklamada, saldırıda kimsenin yara almadığını, geminin Singapur’a doğru seyrini devam ettirdiğini bildirdi.

ABD’DEN YEMEN’DEKİ HUSİLERE YENİ SALDIRI

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (ABD), bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Yemen’deki İran destekli Husilere karşı yeni ‘meşru müdafaa’ saldırıları gerçekleştirildiğini duyurmuştu. CENTCOM’un sosyal medya platformu X’teki resmi hesabından “CENTCOM Meşru Müdafaa Saldırıları” başlığıyla paylaşılan yazılı mesajda, şöyle denilmişti:

“5 Şubat’ta (Sana saatiyle) 15.30 sıralarında, CENTCOM güçleri, Husilere ait iki patlayıcı yüklü insansız su üstü aracına (USV) meşru müdafaa saldırısı düzenlemiştir. ABD güçleri, patlayıcı yüklü USV’leri Yemen’in Husi kontrolündeki bölgelerinde tespit etmiş ve bölgedeki ABD Donanma gemileri ile ticari gemilere yakın tehdit oluşturduklarına karar vermiştir. Bu eylemler, seyrüsefer serbestisini koruyacaktır ve uluslararası suları ABD Donanma gemileri ile ticari gemiler için daha güvenli ve güvenlikli kılacaktır.”

Yemen’deki Husiler de ABD ile İngiltere’nin ülkenin kuzeybatısındaki Sada kentine hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu. Husilere bağlı SABA ajansında yer alan habere göre, ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçakları Sada’nın doğusuna üç hava saldırısı düzenlemişti. Suudi Arabistan sınırında yer alan Sada kenti, Husilerin ‘kalesi’ olarak biliniyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x