Mehmet Şimşek: Suudi Arabistan’a tatil yerlerini geliştirmede katkı sağlayabiliriz

İstanbul’da DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu, dün gerçekleştirilen galanın ardından bugün başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda bir sunum gerçekleştirdi.

Bakan Şimşek, konuşmasında iki ülkenin jeopolitik konumuna değinerek, enerji olanaklarını aktardı ve turizm alanındaki iş birliği konusuna vurgu yaptı.

“Suudi Arabistan’a tatil yerlerini geliştirme, turist getirme ve insan sermayesi açısından yardım edebiliriz”

Mehmet Şimşek, konuşmasında şu ifadeeri kullandı:

Türkiye’de turizm, büyük bir başarı hikayesi. Hizmet ihracatında 100 milyar dolar geliri yakalamayı hedefliyoruz. Türkiye şu anda turist varış noktası açısından dünyada 4’üncü sırada. Gördüğünüz gibi, büyük bir bilgi, tecrübe ve kaynağımız var. Bu noktada Suudi Arabistan’a tatil yerlerini geliştirme, turist getirme ve insan sermayesi açısından yardım edebiliriz.

“İki ülke arasındaki paylaşım hızlı bir şekilde olacak”

Şimşek, açıklamalarının ardından gerçekleştirilen soru cevap bölümünde de şu bilgileri verdi:

Suudi Arabistan’da ilişkileri artırma çabasındayız. İnanıyorum ki Suudi Arabistan’da yatırım alanında hikayeler söz konusu ve inanamıyorum ki süreç düz bir düzlemde ortaya konacaktır, başarı için ihtiyaçların farkındalar.
Sürdürülebilir politikalara sahip olabilirler.

Bunu Krallık çerçevesinde yürütebilirler. Burada bakış açısında dönüşümleri gerekebilir ve kaynakları buraya düzgün şekilde kanalize ederseniz değişim hızlı bir şekilde olabilir.

Suudi Arabistan yetkililer etkinlikte

Toplantıda Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih ve Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb de yer aldı.

Suudi Arabistan’ın 1 trilyon 800 milyar dolarlık yatırım arayışı var

Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu çerçevesinde ülke, turizm ağırlıklı olmak üzere çeşitli alanlarda 1 trilyon 800 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Suudi Arabistanlı yetkililer, bu yatırım fırsatından Türk üreticilerin yararlanmasını amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x